Opublikowany przez: monika.g 2019-06-08 01:02:50
Autor zdjęcia/źródło: Jak wybrać krem z filtrem dla niemowląt i dzieci @ freepik.com
Lato coraz bliżej, a czerwcowe słońce już pali niemiłosiernie. Wkrótce rozpoczną się wakacyjne wyjazdy i letni odpoczynek na łonie natury. To wspaniały czas, więc aby z niego w pełni korzystać nie zapominaj o ochronie wrażliwej skóry Twojego dziecka przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Wybierz krem z filtrem dla niemowląt i dzieci, który skutecznie zabezpieczy skórę malucha.
Wiele się mówi o negatywnych skutkach promieniowania słonecznego. Wynika ono głównie z tego, że skóra dziecka jest jeszcze niedojrzała, a dodatkowo nieprzyzwyczajona do słońca po zimie może zareagować nawet uczuleniem na słońce>> Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi również do udaru słonecznego, który powoduje odwodnienie, ból i zawroty głowy, wymioty, omdlenia, a nawet całkowitą utratę przytomności. Zbyt intensywne działanie słońca może również prowadzić do powstawania poparzeń słonecznych, a o takie bardzo łatwo u dzieci, ponieważ ich niedojrzała skóra jest o wiele cieńsza i wrażliwsza niż skóra dorosłych. Poparzenia słoneczne w dzieciństwie dodatkowo przyczyniają się do dużego wzrostu prawdopodobieństwa zachorowania przez dziecko w przyszłości na groźnego raka skóry – czerniaka. Przez poparzenia słoneczne należy rozumieć nie tylko bąble i schodzącą skórę, ale również nawet lekkie zaczerwienienie skóry po krótkotrwałej ekspozycji na słońce.
To wszystko fakty, ale nie bądźmy aż tak surowi i nie zapominajmy o pozytywnym działaniu promieni słonecznych, które aktywują w organizmie wytwarzanie witaminy D3 niezbędnej dla prawidłowego rozwoju dziecka. Witamina D wspiera bowiem odporność, jest budulcem kości i zębów, wpływa również pozytywnie na wzrok, układ nerwowy, a nawet psychikę malca. Jak więc chronić wrażliwą skórę dziecka przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i równocześnie nie pozbawiać malucha pozytywnego działania słońca?
Właśnie w tym celu stosuje się kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt. Mają one za zadanie chronić wrażliwą skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
Dla dzieci i niemowląt zdecydowanie lepiej jest wybierać krem z filtrem mineralnym (fizycznym). Filtr fizyczny różni się od chemicznego głównie wielkością cząsteczek. W kremie z filtrem mineralnym są one dużo większe, dzięki czemu nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną. Cząsteczki te odbijają światło słoneczne co sprawia, że skóra zostaje niejako odgrodzona od niebezpiecznych promieni UV. Kremy z filtrem mineralnym zawierają dwie główne substancje: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i tlenek cynku (Zinc oxide). Zwróć jednak uwagę na pełny skład kosmetyku, bo krem może zawierać zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne równocześnie. Jeśli jednak krem jest tylko z filtrami mineralnymi to większość producentów podkreśla to w widoczny sposób na opakowaniu.
Filtry fizyczne dzięki temu, że nie wnikają w głąb skóry są lepiej tolerowane przez wrażliwą skórę dziecka, nie powodują alergii ani podrażnień. Są one również stabilne, czyli nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu. Nie oznacza to jednak, że wystarczy raz posmarować skórę dziecka i nie trzeba już tej czynności powtarzać. Każdym kremem z filtrem trzeba smarować się co 2-3 godziny, ponieważ krem się ściera, gdy bierzesz malca na ręce lub zmywa, gdy kąpie się on w morzu czy rzece.
Dziecko do 3. roku życia powinnaś smarować kremem z filtrem 50+, starszym dzieciom wystarczy filtr SPF 30.
Krem z filtrem to tylko jeden z wielu sposobów na ochronę skóry maluszka przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Poza stosowaniem więc takiego kremu dbaj również o to, żeby:
W obecnych czasach zarówno dorośli, jak i dzieci większość czasu przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. Skóra ma więc bardzo ograniczony kontakt ze słońcem. Poza tym w naszym klimacie przeważają raczej pochmurne dni. Gdy nadchodzą więc upały, takie jak teraz, a słońce praży od samego rana aż po późny wieczór i na niebie nie pojawia się nawet obłoczek, który mógłby co jakiś czas przynieść wytchnienie organizm dorosłego człowieka doznaje szoku. Co dopiero mówić o dziecku, które jest dużo wrażliwsze na warunki zewnętrzne. Aby uniknąć więc poparzeń słonecznych czy udaru oraz zapobiegać rakowi skóry chroń swoje dziecko latem w szczególny sposób.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak ubrać noworodka w upał? Zasady spacerowania z maluchem w upał>>
Opalona córeczka Natalii Siwiec! Czy tak małe dziecko powinno się opalać?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.